Šta udišemo? FB SELO PLANA

Posle više od jedne godine merenja zagađenja vazduha PM 10, PM 2.5 i PM 1 česticama, stigli su nam prvi rezultati koji su vrlo obeshrabrujući za one najsitnije (PM 2.5 i PM 1).
Kako je u pitanju čestično zagađenje koje je uzrok mnogih kardiovaskularnih i pulmonalnih bolesti (infarkt, šlog, astma, bronhitis, a odgovorno je u velikoj meri i za dijabetes i rak – ovde spisak nije konačan) koje se preko disajnih puteva taloži u plućima i krvi, odlučeno je da se sa merenjima krene od ovih najmanjih, ali po zdravlje vrlo opasnih čestica.
Zvanično, sa merenjem se počelo 30. marta 2021. godine, ali ovom prilikom predstavićemo vam rezultate od 1. aprila iste godine do 31. marta 2022. godine. Merenje PM 1, 2.5 i 10 čestica radi se senzorom američke kompanije Dejvis a cela instalacija je koštala više stotina evra. Ovom prilikom se zahvaljujemo osobi koja nam je dostavila podatke i dala uvid u stanje kvaliteta vazduha u jugoistočnom delu sela.
Tabela, koju imate prilike da vidite je rađena na osnovu preporuka Svetske zdravstvene organizacije jer smatramo da treba težiti ka dostizanju tih graničnih vrednosti a koje su date sa dobrim razlogom.
Tako preporučena dnevna granična vrednost za PM 2.5 čestice je 15 mikrograma po kubnom metru, a godišnja je 5. Dok je, na primer, godišnja granična vrednost po propisima Republike Srbije 25 mikrograma po metru kubnom. Sama dužina izlaganja ne bi trebala da pređe tri do četiri dana u godini. Dužina izlaganja ovim česticama je još jedan bitan parametar kada se radi procena uticaja na zdravlje ljudi.
Izvori ove vrste zagađenja su različiti, a što se konretno Plane tiče, najveći izvori, zavisno od doba godine, su individualna ložišta, spaljivanje otpada i strnjišta, staklarski i NELEGALNI kamenolom “Kruševacputa”, a u manjoj meri i saobraćaj.
Prosečna godišnja vrednost izmerenih PM 2.5 čestica je 24.13 mikrograma po metru kubnom, dok po zvaničnim podacima republičkih organa, prosečna vrednost za Beograd – Stari grad je 30, a Valjevo 45. Poređenja radi, ove vrednosti za višemilionski Pariz su u proseku oko 12 mikrograma po metru kubnom (duplo manje nego Plana sa jedva 1000 stanovnika).
Najzagađeniji mesec je bio januar 2022. sa 45,24 μg/m3, a najčistiji vazduh smo disali maja 2021. godina kada je prosečna vrednost PM 2.5 čestica iznosila 7.74 μg/m3.
Najveću dnevnu prosečnu vrednost smo imali 25. januara 2022. i ona je iznosila 89.8 μg/m3, a najmanju, 1,6 μg/m3 19. maja 2021.
Primetićete da crvena boja dominira ovom tabelom. To je zato što smo za ovih 365 dana konstantnog merenja čak 247 dana disali vazduh koji je u proseku imao više od 15 μg/m3 PM 2.5 čestica.
Prostora za dalju analizu ovih rezultata, ali i za dalje poboljšanje kvaliteta vazduha koji dišemo svakako ima.
Rezultati nisu dobri, ni u Plani, ali ni u ostatku države. Prosečni životni vek stanovnika Srbije je jedan od najkraćih u Evropi. Nažalost država gotovo ništa ne čini da se to promeni, a u najvećoj meri upravo ona može da utiče na promenu i samog kvaliteta vazduha na bolje, jer u trenutnim uslovima niko ne može očekivati da se u zimskim danima ljudi ne greju.

About Author

Glas Paraćina

Learn More →

Leave a Reply